Ödüllü Olgu 7

Gelecek Haftanın Olgusu

Ağustos Ayı

ÖDÜLLÜ OLGU

Kazananı Belli Oldu
Dr. Ümit TÜZÜN
Sonomed Görüntüleme Merkezi, İstanbul

Sevgili Meslektaşlarımız,

Nöroradyoloji eğitiminde, kongreler, kurslar, sempozyumlar yanı sıra olgu sunumlarının ayrı ve çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Bazen, ilk bakışta kolay diye nitelendirilen bir olgunun tanısı çok farklı olabilmekte, bazen bulguların karmaşıklığı bizi çok aşina olduğumuz tanıdan uzaklaştırabilmekte, bazen de hiç görmediğimiz, çok değişik ve karmaşık bulgularla karşılaştığımızda tanıda hatta yorumlamada zorlanmaktayız.

Ancak, ne kadar çok tipik, atipik, nadir, farklı olgu görürsek, zorlanmalarımızı o kadar azaltabilir, ayırıcı tanı konusunda geniş bir bakış açısına sahip olabiliriz. Çoğumuzun günlük çalışmalarında, “yahu bu olgu, kursta gösterilene benzemiyor mu?” diyerek kolaylıkla tanı koyduğu, ya da tanıya giden diğer testlerin yapılmasını önerdiği olgular olmuştur. Hatta, bazen, koyduğumuz tanı, iddiaları kazanmamızı sağlamış, bazen de bizi hastanede kahraman yapmıştır.

Web sayfamızdaki “Haftanın Olgusu” ve “Ödüllü Olgular”ı oluşturmaktaki asıl amacımızda, bunların sağlanmasına yardımcı olmaktır. Haftanın olgularına biraz da heyecan katıp ilgiyi arttırmak için bir de ödül koyduk. Her ay en çok olgunun tanısını doğru bilen meslektaşlarımızdan birine bir sonraki TNRD kongresine kayıt ödülü veriyoruz. Ağustos 2021 ayı ödüllü olgularını bilerek, ilk ödülü, yani TNRD 2022 Kongresine Kayıt Ödülünü kazanan Dr. Ümit Tüzün’ü TNRD Yönetim Kurulu ve Olgu Ödülü Kurulu adına candan kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Prof. Dr. E. Turgut TalıDoç. Dr. Rahşan GöçmenProf. Dr. Özlem Alkan
TNRD BaşkanıHaftanın Olgusu Bölümü Editörü
ve Ödül Jüri Üyesi
Ödül Jüri Üyesi

Öncesinde bilinen bir hastalığı olmayan  3 yaşında erkek.  Altı gündür süren ateş, bulantı-kusma, iştah kaybı. Fizik muayenede aralıklı ataksi ve nistagmus. Aile hikayesinde COVID 19 (+).

Dr. Arzu Öztürk
University of California Davis
Nöroradyoloji Bilim Dalı
Sacramento, CA, USA

Tanınız nedir?

5 thoughts on “Ödüllü Olgu 7

 • 13/09/2021 tarihinde, saat 09:53
  Permalink

  COVID 19 a bağlı meningoensefalit

 • 13/09/2021 tarihinde, saat 10:13
  Permalink

  Covid 19 ilişkili meningoensefalit.

 • 13/09/2021 tarihinde, saat 10:46
  Permalink

  Covid 19 ilişkili( otoimmün mekanizma?) akut nekrotizan meningoensefalit. Yaygın bazal gangliyonlardaki T2A sinyal artışı, difüzyon kısıtlılı nekrotizan ensefaliti düşündürmekte, post kontrast serilerdeki leptomeningiyal boyanma birlikteliği meningoensefalit tanısına yönlendirmektedir.

 • 13/09/2021 tarihinde, saat 10:59
  Permalink

  Fokal serebral arteriyopati

 • 14/09/2021 tarihinde, saat 08:45
  Permalink

  COVID-19-related acute necrotizing encephalopathy

Bir cevap yazın